Scenariusz zajęć (scenki)
Krwawienia – pomoc przedlekarska.
Cele:
- uczeń zna rolę i budowę układu krwionośnego
- zna objawy uszkodzenia naczynia żylnego i tętniczego
- zna objawy krwawienia z nosa
- wie co to jałowy opatrunek
- potrafi wykonać opatrunek uciskowy
- potrafi prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w przypadku silnego krwawienia
- uświadamia sobie skutki dużego ubytku krwi w organizmie
- uświadamia sobie rolę szybkiej i fachowej pomocy przedlekarskiej przypadku krwotoku dla zdrowia a nawet życia poszkodowanego
Metody aktywne: „burza mózgów”, drama
Forma pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: foliogramy, bandaże, tampony, projektoskop
Literatura dla nauczyciela :
M. Buchfelder, A. Buchfelder „ Podręcznik pierwszej pomocy „ PZWL Warszawa 2003
A. Dziak „Pierwsza pomoc” PZWL Warszawa 1990
I. Faza wstępna:
- Przedstawienie scenki pt. „Krew darem życia”
Postacie: Człowiek
Krew
Serce
Żyła
Tętnica
Krew: Jestem tkankąpłynną, stale krążę w naczyniach. Zanoszę
komórkom tlen i pokarm. Dzięki mnie w komórkach
powstaje energia potrzebna do życia. Muszę być
odpowiedzialna i pracowita. Brak energii w komórkach
prowadzi do śmierci organizmu. Najbardziej wrażliwy na mój
brak jest mózg.
Serce: (Zwraca się do Człowieka) Pracuję nieustannie całe życie,
pompuję krew do tętnic. Bardzo się męczę bo wykonuję
ciężką pracę. Kurczę się około 70 razy na minutę, tłocząc
krew do tętnic pod ciśnieniem 120 mm Hg. Dbaj o mnie,
nie zatruwaj mnie papierosami. Utrzymuj mnie w dobrej
kondycji, prawidłowo się odżywiaj i bądź aktywny fizycznie.
Tętnica: (Zwraca się do Człowieka) Jestem długim, rurkowatym
naczyniem. Mam grube, mocne i elastyczne ścianki.
Muszę byćwytrzymała na duże ciśnienie, bo to do mnie
serce wtłacza krew. Jeśli jestem tętnicą obwodową
przewodzę krew jasno czerwoną, bardzo bogatą w tlen.
(grożąc palcem) Uważaj na to, co jesz i jaki tryb życia
prowadzisz! Jeśli dopuścisz do odłożenia na moich
ściankach cholesterolu i złogów wapnia grozi mi
miażdżyca ….. a Tobie spadek jakości życia,
Oj! Będziesz miał kłopoty z pamięcią.
Żyła: Przeprowadzam krew z narządów ciała do serca. Jestem
siostrą tętnicy, moje ścianki są cienkie i wiotkie, ponieważ
krew płynie we mnie wolno pod małym ciśnieniem. Jeśli
jestem żyłą obwodową ma ona barwę ciemnoczerwoną,
jest bardzo bogata w dwutlenek węgla.
Człowiek: Dziękuję Wam bardzo, wcale o tym wszystkim
nie wiedziałem. Będę teraz żył uważniej. Zadbam
o Was – przyrzekam to Wam!
- Uczniowie po wysłuchaniu scenki podają przykłady sytuacji, w których może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego silnego krwawienia, oraz podkreślają, że najczęstszymi krwawieniami, z którymi spotykamy się w szkole jest krwawienie z nosa.
- Podczas „burzy mózgów” uczestnicy wpisują na arkusz papieru objawy wypływu krwi z uszkodzonego naczynia żylnego i tętniczego, następnie odpowiadają, które z nich jest groźniejsze i dlaczego. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na konsekwencje jakie ma dla organizmu duży ubytek krwi, który grozi wstrząsem.
- Zasady udzielania pomocy przedlekarskiej w przypadku krwawień. Prezentacja przez prowadzącego plansz i foliogramów zasadami tamowania:
- krwawienia z nosa
- krwotoku tętniczego i żylnego
F o l i o g r a m
Zasady udzielania pomocy w przypadku:
KRWAWIENIA Z NOSA
1. Posadzić poszkodowanego pozycji lekko pochylonej opuszczając głowę lekko w dół ( czoło podparte).
2. Oddychanie przez usta.
3. Zimny okład na kark.
UWAGA: Jeśli utrata krwi grozi wstrząsem, pacjenta układa się
na boku lub brzuchu aby krew miała możliwość
swobodnego wyciekania.
P l a n s z a
UDZIELANIE PIERWSZEJ POMOCY PRZY SILNYM KRWAWIENIU
- Silne krwawienie na szyi, głowie, tułowiu:
- bezpośredni ucisk palcami na ranę jeśli to możliwe przez jałowy opatrunek
- Silne krwawienie z ramienia lub nogi:
- uniesienie kończyny do góry powyżej poziomu serca
- ucisk tętnicy ramieniowej biegnącej między mięśniem dwugłowym
a trójgłowym do kości ramieniowej
- ucisk uda w pachwinie
- założenie opatrunku uciskowego (tamuje nawet najcięższe
krwawienie tętnicze i żylne)
|
(Podczas omawiania zasad pierwszej pomocy w przypadku silnych krwawień wykorzystuje się foliogramy)
5. Nauczyciel na foliogramie objaśnia zasadę wykonania opatrunku
uciskowego. (rys.)
Uczniowie w grupach 2- osobowych ćwiczą wykonanie opatrunku uciskowego oraz zakładanie go na miejsce zranienia.
II. Faza podsumowująca:
1. Na podsumowanie zajęć grupy uczniowskie otrzymują rozsypankę wyrazową informującą o naczelnej zasadzie udzielania pomocy przedlekarskiej.
NIE TRAĆ GŁOWY TWOJA SZYBKA POMOC RATUJE ŻYCIE RANNEMU
|
Opracowała ; Teresa Kasprzyk PG nr 2 Ostrowiec Św.
Zofia Grabowska PG nr 4 Ostrowiec Sw. |